@mashhadrokhdad
menusearch
mashhadrokhdad.ir

بیش از هزار اثر در جشنواره خوشنویسی شکوه شاهنامه

جستجو
۱۴۰۲/۱۲/۲۳ چهارشنبه
(0)
(0)
بیش از هزار اثر در جشنواره خوشنویسی شکوه شاهنامه
بیش از هزار اثر در جشنواره خوشنویسی شکوه شاهنامه

بیش از هزار اثر در جشنواره خوشنویسی شکوه شاهنامه

 
 
 
 
 
دبیر دومین جشنواره ملی خوشنویسی نستعلیق شکوه شاهنامه گفت: بیش از هزار اثر به دبیرخانه دومین جشنواره ملی خوشنویسی نستعلیق شکوه شاهنامه ارسال شده است که داوری مرحله اول به پایان رسیده و منتخبان تا ۵ اردیبهشت اصل اثر خود را باید به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.
 
 
 
 
 
 
به گزارش پایگاه خبری مشهد رخداد؛ هادی سیدخوانی، در نشست خبری شکوه شاهنامه، گفت: تا ۲۰ اسفندماه، هزار و ۱۵ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که پس از بررسی اولیه، توسط هیئت داوران دومین جشنواره ملی خوشنویسی نستعلیق شکوه شاهنامه متشکل از غلامحسین امیرخانی، علی شیرازی، سید حیدر موسوی، علی اشرف صندوق آبادی و رسول مرادی ۸۷۵ اثر از ۶۶۸ هنرمند برای داوری مرحله اول پذیرفته شد.
 
وی افزود: ۲۶۸ نفر از از شرکت کنندگان دارای درجه استادی و ۲۶۸ نفر ممتاز هستند.پذیرفته شدگان آثار خود را تا ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ باید به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. در مرحله نهایی فعلا حضور ۷۵ هنرمند قطعی شده و ۱۴۳ اثر در دست بررسی است. همچنین ۱۲ هنرمند زیر ۱۸ سال برای نمایشگاه انتخاب شدند.
 
دبیر جشنواره شکوه شاهنامه، از برگزاری مراسم نکوداشت فردوسی و اختتامیه جشنواره در اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: در این مراسم، ضمن تقدیر از برگزیدگان، از اساتید برجسته خوشنویسی نیز تجلیل خواهد شد.
 
سید خوانی افزود: در اولین دوره این جشنواره که سال گذشته برگزار شد، علاوه بر برنامه‌های جنبی مانند اجرای موسیقی و شعرخوانی، از‌پیشکسوتان خوشنویسی نیز تجلیل شد. به نظر می‌رسد با توجه به استقبال خوب هنرمندان از دومین دوره جشنواره، شاهد برنامه‌های پربارتر و قوی‌تر در بخش جنبی و اختتامیه این دوره باشیم.
 
حسین صالحی، دبیر هنری دومین جشنواره ملی خوشنویسی نستعلیق شکوه شاهنامه گفت: جشنواره ملی خوشنویسی شکوه شاهنامه، دومین نام خودش را دارد تجربه می‌کند. سر در آسمان می‌ساییم که در خانه فردوسی و در شهر مشهد و خراسان، جشنواره با عنوان شکوه شاهنامه و با محوریت شعر فردوسی شاهنامه فردوسی به صورت تخصصی و اختصاصا خط نستعلیق دارد برگزار می‌شود.
 
وی افزود: به این شکل جشنواره ای در کشور نداشتیم که اختصاصا روی یک موضوع خاص و اختصاصا روی یک خط خاص تمرکز داشته باشد. امسال سخت‌گیری بیشتری در انتخاب موضوع داشتیم. آثاری که خارج از شاهنامه یا درباره فردوسی و خراسان بودند، پذیرفته نشدند. همچنین ابیات منصوب فردوسی پالایش شده است. آثار پذیرفته شد تا هدف تخصصی بودن موضوع و خط را دنبال کنیم. هر اثر خارج از خط نستعلیق نیز پذیرفته نشد و آثاری که به خط شکسته نستعلیق ارسال شده بودند، پالایش شدند.
 
دبیر هنری جشنواره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده اشاره کرد و گفت: فراخوان جشنواره همزمان با هفته خوشنویسی منتشر شد و جلسات متعددی با اساتید برجسته خوشنویسی برگزار شد. در این جلسات، گزارش گزینش مرحله اول ارائه و بررسی گردید. این جشنواره در سه بخش چلیپا و کتابت، قطعه و سطر، و سیاه‌مشق برگزار می‌شود.
 
وی به مهلت ارسال آثار و زمان برگزاری اختتامیه اشاره کرد و گفت: فراخوان جشنواره در ۲۸ مهرماه همزمان با هفته خوشنویسی منتشر شد و تا پایان ۵ اسفند مهلت ارسال آثار بود. اصل آثار باید تا ۵ اردیبهشت به دبیرخانه ارسال شود و برگزاری آیین اختتامیه در روز پایانی اردیبهشت همزمان با نکوداشت روز فردوسی برگزار می‌شود.
 
دبیر هنری جشنواره در خصوص جوان‌ترین و مسن‌ترین شرکت‌کننده گفت: مسن‌ترین شرکت‌کننده ما یک خانم ۷۵ ساله و کوچکترین شرکت‌کننده یک پسر ۹ ساله است.
 
صالحی در خصوص ملاک‌های انتخاب آثار تأکید کرد: تمام آثار باید اشعار فردوسی باشند، نه اشعار منتسب به ایشان. آثاری که در رابطه با خراسان و فردوسی و ادبیات فارسی بودند، پذیرفته نشدند. تنها آثاری که متن و اشعار واقعاً متعلق به فردوسی است، به جشنواره راه یافت. متن باید لیاقت خطاطی شدن داشته باشد و شاهنامه و اشعار فردوسی این قدرت را دارند..
 
وی در خصوص انتخاب خط نستعلیق گفت: انتخاب خط نستعلیق به این دلیل بود که خط ملی ایرانیان است. ما آثاری از کشورهایی مانند دانمارک، افغانستان و پاکستان هم داشتیم، با وجودی که این جشنواره ملی بود.
 
 
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر