@mashhadrokhdad
menusearch
mashhadrokhdad.ir

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبر داد: شناسایی هزار و ۵۰۰ خانه مسکونی در مشهد

جستجو
۱۴۰۳/۳/۱۴ دوشنبه
(0)
(0)
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبر داد: شناسایی هزار و ۵۰۰ خانه مسکونی در مشهد
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبر داد: شناسایی هزار و ۵۰۰ خانه مسکونی در مشهد

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی خبر داد:

شناسایی هزار و ۵۰۰ خانه مسکونی در مشهد

 
 
 
 
 
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: با بررسی‌های انجام شده، ۳۳۱ پرونده خانه خالی تشکیل و به میزان هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شناسایی گردید، که مالیات بر آنها وضع گردید. مالکیت این خانه‌های خالی هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی هستند.
 
 
 
 
 
 
 
به گزارش پایگاه خبری مشهد رخداد؛ وحید داعی، در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: یکی از محورهای مهم و اصلی دولت، طرح نهضت ملی مسکن بود که جزء طرح‌های بود که توسط شخص رئیس جمهور پیگیری می‌شد. در این طرح تولید ۴ میلیون مسکن برای کشور هدف‌گذاری شده بود. برنامه‌ای که برای استان خراسان رضوی ابلاغ شد تولید ۳۶۴ هزار و ۸۱۷ واحد در ۴ محور بود.
 
وی ادامه داد: محورهای حمایتی، بازآفرینی شهری، خود مالکی و روستایی از محورهای طرح نهضت ملی مسکن است. در محور حمایتی، در سامانه تم، بیش از ۵۱۳ هزار نفر ثبت نام داشتند که ۱۳۶ هزار و ۱۴۳ نفر تائید شدند. برای این افراد ۴ هزار و ۸۶۴ هکتار زمین معادل ۱۳۴ هزار و ۷۸۰ واحد تامین زمین شده است. بر اساس برآوردها ۱۷۰ هزار میلیارد تومان ارزش زمین‌ها است که به رایگان در اختیار طرح قرار می‌گیرد.
 
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی اظهار داشت: در بازآفرینی شهری که به بافت فرسوده مشهور است، دو اقدام زیربنای انجام شد، قبلا در طول ۲۰ سال، در ۵۲ شهر استان محلات هدف شناسایی شده بود که در سال ۱۴۰۲ این به ۹۶ شهر استان رساندیم. اقدام دیگر، برای اثر بخشی مسکن در این بافت‌ها، برای کل شهرهای استان بسته تشویقی بومی تشکیل دادیم. این دو اقدام باعث شتاب گرفتن نوسازی مسکن در بافت فرسوده بود و ۲۵ هزار و ۴۳۰ واحد داخل بافت پروانه دادیم.
 
داعی با اشاره اعطای ۲۲ هزار و ۶۹ پروانه در محور خرده مالکی و ۳/۵ برابری تعداد ساخت مسکن در محور روستایی، بیان کرد: در حوزه جوانی جمعیت قبل از سال ۱۴۰۰ قانون نداشتیم، اما قانون برای فرزند سوم به بعد ابلاغ شد که ۴۶ هزار و ۹۸۲ نفر ثبت نام داشتیم، ۲۳ هزار و ۹۸۶ نفر تائید نهایی شدند و تاکنون برای ۶ هزار و ۱۱۸ نفر زمین مشخص شده است.
 
وی در خصوص بخش شهرسازی نیز گفت: در سال ۱۴۰۲ تعداد ۴۵۰ مصوبه در کارگروه امور زیربنایی داشتیم که ۲۵۰ مصوبه تاکنون در ماده ۵ انجام گرفته است. طرح الحاق " قرقی، مهرگان" به شهر مشهد، طرح تفصیلی شاندیز، چناران، قوچان و پهنه شهر مشهد در سال ۱۴۰۲ به نتیجه رسید. همچنین در حوزه قراردادها، تا ابتدای سال ۱۴۰۲، مجموعه قرادادها و طرح‌های توسعه‌ای، ۱۰ مورد بود که در سال ۱۴۰۲، قراردادهای طرح توسعه‌ای ۱۵ مورد بود.
 
مدیرکل راه و شهرسازی تصریح کرد: یکی از بخش‌های که درگیر هستیم، زمین خواری است. در سال ۱۴۰۲ با همکاری دستگاه قضایی و امنیتی ۹۳ مورد رفع تصرف آنی داشتیم که ارزش املاک ۲ هزار میلیارد تومان است. همچنین در طول سال ۱۴۰۲ تعداد ۲ فقره ستد تک برگی گرفتیم. همچنین در حوزه تقاضای مسکن و بازار املاک و مستغلات سه اقدام ریل گذاری گردید. سامانه ملی مستغلات، سامانه املاک و اسکان و قانون مشاورین املاک، اقدامات مهم انجام گرفته است.
 
وی با بیان اینکه؛ ۳۳۱ پرونده خانه خالی به میزان هزار و ۵۰۰ واحد در مشهد تشکیل شد، ابراز نمود: سامانه خودنویس برای ثبت قرارداد بین موجر و مستاجر راه‌اندازی کردیم که بدون هیچ کمیسیونی قرارداد ثبت می‌گردد و در تمام مراجع قضایی معتبر است. همچنین طبق قانون مشاورین املاک، تمام مشاورین مکلف اند، تمام قراردادها را ثبت کنند.
 
وحید داعی با تاکید بر اینکه؛ برای شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر، شورای عالی مسکن می‌تواند بر اساس تورم بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد نرخ تورم، تعیین اجاره بها نماید، عنوان کرد: یکی دیگر از بخش‌های اداره کل، بخش راه است. هزار و ۳۰۰ کیلومتر در طول ۱۰ طرح و ۱۳۵ کیلومتر مجموع قراردادها برای باند دوم است که بطور متوسط در استان حدود ۲۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای اتمام آنها حدود ۶ همت منابع مالی نیاز داریم. همچنین در سال ۱۴۰۲ به میزان ۱۰۰ میلیارد تومان قرارداد برای نقاط حادثه خیز منعقد کردیم تا ۴۰ کیلومتر باند دوم را زیر بار عبور ببریم.
 
وی متذکر گردید: در استان ۳۴ شهرستان داریم، که ۱۴ شهرستان چارت مصوب سازمانی دارند. برای دیگر شهرستان‌ها با مسئولیت خودمان نمایندگی مستقر نمودیم تا خدمات راحتر و بهتر ارائه دهیم. همچنین برای اجرای سریعتر و بهتر پروژه‌های مدنظر، در قالب مولد سازی برنامه‌ریزی گردیده است.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر