@mashhadrokhdad
menusearch
mashhadrokhdad.ir

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خبر داد: طرح خدمت یک روزه در حال اجرا است

جستجو
۱۴۰۳/۲/۲۵ سه شنبه
(0)
(0)
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خبر داد: طرح خدمت یک روزه در حال اجرا است
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خبر داد: طرح خدمت یک روزه در حال اجرا است

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی خبر داد:

طرح خدمت یک روزه در حال اجرا است

 
 
 
 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: طرح خدمت یک روزه با طرح چایخانه ساماندهی شده است و در حال حاضر در بخش ویلچر و کافه چایخانه در حال اجرا است و در آینده نزدیک به دیگر بخش‌ها تسری خواهد یافت. این طرح برای افرادی که تقاضای خدمت آنی و یک روزه را دارند پیش بینی گردیده است.
 
 
 
 
 
 
 
به گزارش پایگاه خبری مشهد رخداد؛ مصطفی فیضی در نشست خبری اعلام برنامه‌های دهه کرامت که در محل معاونت زائرین حرم مطهر رضوی برگزار شد، گفت: آستان قدس رضوی افتخار دارد قریب ۱۵ سال پایه گذار جشن‌های بزرگ دهه کرامت باشد. این مناسبت ‌ها و بویژه میلاد حضرت رضا(ع) برای خانواده بزرگ خدمت فرصتی در تجلیل از اهل بیت عصمت و طهارت و وظیفه خدمت رسانی در این آستان است.
 
وی ادامه داد: توفیق برای همه دستگاه‌های اجرایی و آحاد مردم ولایت مدار کشور و همه مسلمانان بویژه کشورهای اسلامی، توجه ویژه به آرمان‌های دینی و اعتقادی است، بر این اساس بنا بر دستور تولیت معزز برنامه‌های مفصل در بخش‌های مختلف آستان قدس رضوی همه ساله در خدمت زائرین و مجاورین، قرار می‌گیرد. دهه کرامت امسال بنا بر تاکید تولیت، به ارتقاء فعالیت ها در بخش‌های مختلف افتخار داریم.
 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی عنوان کرد: در دوره فعلی تولیت آستان قدس رضوی فعالیت ها بر چهار محور در حال انجام است. مهمترین موضوع در آستان قدس، حرم مطهر و توجه به زائرین و مجاورین برای این قطعه از بهشت است. همه بخش‌های آستان قدس رضوی موظفند به مدیریت عالی حرم کمک کنند.
 
وی افزود: حرم مطهر و آستان قدس رضوی صرفا بر مبنای وقف و نذر اداره می‌شود. در بنیاد بهروری موقوفات وظیفه امانتداری وقف و نذر و بهروری آنها را دنبال می‌شود. مجموعه آقایان آستان در چارچوب علمی و فرهنگی در سازمان علمی و فرهنگی مدیربت می‌گردد. مدارس امام رضا(ع)، دانشگاه علوم اسلامی رضوی، دانشگاه بین‌المللی امام رضا، بنیاد پژوهش‌ها، انتشارات و چاپ و نشر به عنوان بخشی از خدمات سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی بوده است.
 
فیضی اظهار کرد: در دو دوره اخیر فعالیت‌های اجتماعی آستان قدس رضوی بتا بر فرمایشات مقام معظم رهبری به تولیت‌های معزز مورد توجه بوده است. خدمت رسانی به حاشیه شهر، خدمات محرومین، توجه به خانواده و گسترش سیره و حکمت رضوی و کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد، در بنیاد کرامت رضوی انجام می‌گیرد.
 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تاکید کرد: امسال چند اتفاق بزرگ داشتیم، برگزاری پنجمین کنگره جهانی امام رضا(ع) داریم و با هدف کمک به اجرای سیاست‌های نظام، همکاری با دولت و سیاست‌های جوانی جمعیت، آستان قدس رضوی افتخار دارد کلنیک تخصصی درمان ناباروری را در روزهای آتی افتتاح نماید.
 
وی متذکر شد: تقاضای من این است دستگاه‌های اجرایی بیشتر از پیش پاس کار زائر و زیارت باشند و بخش‌های بر زمین مانده در این شهر زیاد است و هنوز بخشی از خدمات در شان این بارگاه نیست. در بخش حمل و نقل، اسکان و خدمات اولیه زائر در اطراف حرم نیازمند ارتقاء هستیم.
 
مصطفی فیضی بیان کرد: جمعیت زائر که افتخار خدمت رسانی داریم در روزهایی که کمترین مناسبت‌ها را داریم بالغ بر ۲۰۰ هزار تشرف و در روزهای مناسبتی به جمعیت میلیونی می‌رسد. این خدمت رسانی در سطح یک میلیون متر مربع که هیچگاه نباید تعطیل شود کار سنگینی است. آستان قدس رضوی اولویت خود را در این خدمت می‌داند و داشته‌های خود را معطوف آن خواهد نمود.
 
وی با اشاره به اینکه ارتقاء معنوی و تعالی زیارت دیگر فعالیت ما است، تصریح کرد: توجه به ساحت قرآن، معرفت افزایی، توجه به خانواده، اجرای صدها برنامه دینی، توجه به کودک و نوجوان و توجه به کتابخوانی از جمله فعالیت‌ها در حوزه توجه به زیارت متعالی است.
 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: موقوفات آستان قدس بیشتر مربوط به دو دوره صفویه و قاجاریه است و بعد از آن موقوفات موردی بوده است. موقوفات در آستان از دیوان قابل استناد برخوردار است. اجرای نیت واقف وظیفه ما است، البته افتخار داریم هر روز از نذورات زائرین استفاده نمائیم که بخشی از این نذورات در مهمانسرا حضرت استفاده می‌شود.
 
عبدالحمید طالبی، دبیر ستاد مناسبت‌های آستان قدس رضوی نیز در این نشست گفت: تاکید تولیت معظم بر این بوده است که دهه کرامت نقطه عطف فعالیت‌های حرم مطهر است و باید نوآوری داشته باشد. همچنین سیره معصومین و فعالیت‌های اجتماعی بنیاد کرامت بیش از گذشته باشد. بر این اساس شعار محوری " با شما سربلندیم" انتخاب شد و در تمام کشور سرلوحه قرار خواهد گرفت.
 
وی با اشاره به برگزاری ۲۸۰ برنامه در دهه کرامت، اظهار کرد: برگزاری جشن امام رضایی ها در شب میلاد، نمایشگاه کتاب، اعزام کاروان زیر سایه خورشید در ۳۱ استان و ۲۳۰ نقطه جهت زیارت از راه دور، اختتامیه جشنواره گنجینه مهر، نشست‌های تخصصی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی و دانشگاه ها و ۲۱ پروزه عمرانی و خدمات اجتماعی که توسط بنیاد کرامت افتتاح خواهد شد، از جمله برنامه‌های پیش بینی شده این ایام خواهد بود.
 
رضا خوراکیان، مدیر عالی حرم مطهر رضوی نیز با بیان اینکه، مشاهیر مدفون در حرم، آئین‌های موجود در حرم و معماری از جمله ظرفیت‌های است که غیر از برنامه‌ها، می‌تواند مورد توجه قرار گیرد، بیان داشت: آنچه در حرم می‌بینیم ارادت مردم است. امسال بسیاری از فعالیت‌ها توسط مردم انجام می‌گیرد. نور و گل آرایی و تبلیغات محیطی حرم توسط مردم ایجاد شده است.
 
وی از مجموعه فرهنگی شکوه رضوان، مراسم ویژه شب میلاد با عنوان " سلام آقا"، تعویض پرچم و پوشش ضریح، جشنواره قرآنی رایحه رضوان، کرسی تلاوت بین‌المللی فاخر، اعطای احکام به ۲۸۰ خدمه، برگزاری برنامه محفل در عصر روز میلاد در صحن پیامبر اعظم، برنامه معین الضعفاء، اختتامیه جشن‌های تکلیف طی سال، حضور دو گروه مجزاء در حرم حصرت معصومه و شاهچراغ و توزیع ۵ میلیون بسته متبرک، از فعالیت‌های دهه کرامت خواهد بود.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر