@mashhadrokhdad
menusearch
mashhadrokhdad.ir

معاون استاندار خراسان رضوی خبر داد:  ورود بیش از ۷ میلیون زائر به مشهد

جستجو
۱۴۰۳/۱/۱۰ جمعه
(0)
(0)
معاون استاندار خراسان رضوی خبر داد:  ورود بیش از ۷ میلیون زائر به مشهد
معاون استاندار خراسان رضوی خبر داد:  ورود بیش از ۷ میلیون زائر به مشهد

معاون استاندار خراسان رضوی خبر داد:

ورود بیش از ۷ میلیون زائر به مشهد

 
 
 
 
 
 
معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی از ورود ۷ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۲۶۰ نفر زائر به مشهد از ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ تا ۹ فروردین ۱۴۰۳ توسط خودروهای شخصی، حمل عمومی جاده‌ای، خطوط ریلی و هوایی خبر داد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
به گزارش پایگاه خبری مشهد رخداد؛ حجةالاسلام حجت گنابادی‌نژاد در دومین نشست خبری ستاد اجرائی خدمات سفر استان خراسان رضوی که در هتل ارغوان مشهد برگزار شد، گفت: موضوع سفر به مشهد زیارت است و مردم با توجه به مناسبت‌های مذهبی زیارت را انتخاب می‌کنند. بخاطر تقارن ماه مبارک رمضان با نوروز، برخی از مردم سفر به مشهد و زیارت را به قبل از ماه رمضان موکول کردند که بخاطر آن شروع طرح خدمات سفر از ۱۵ اسفند بود. امسال دوره خدمت رسانی با سال‌های قبل متفاوت است و ۴۵ روز خواهد بود.
 
وی افزود: از ۱۵ اسفند تا ۹ فروردین ورودی زائر ۷ میلیون و ۸۱۰ هزار و ۳۶۰ نفر بوده است که حمل و نقل شخصی جاده‌ای با ۶ میلیون و ۵۴۵ هزار و ۵۶۷ نفر رتبه اول را داشته است. همچنین ظرفیت اقامتی استفاده شده در استان ۳۹ درصد و در مشهد ۴۱ درصد بود که ۵۴ درصد اسکان رسمی در مشهد و ۵۳ درصد در استان، ۵۸ درصد اسکان موقت و ۲۳ درصد اسکان اضطراری بوده است.
 
معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری خراسان رضوی عنوان کرد: در کمیته تنظیم بازار و زیارت ۲۶۰ هزار و ۲۳۰ بازرسی انجام گرفته، ۵۸۶ هزار پرونده به ارزش ۱۹۱ ملیارد ریال تشکیل شده و ۶۰ پلمپ داشتیم که تخلفات، عدم درج قیمت، گرانفروشی و عدم صدور صورتحساب در صدر تخلفات بوده است. همچنین در حوزه خدمات بیشترین تخلف در پوشاک، مواد خوراکی، اقامتی و حمل و نقل است.
 
قائم مقام ستاد خدمات سفر خراسان رضوی بیان کرد: به مناسبت‌ ماه مبارک رمضان ۳۰ تا ۴۰ درصد تخفیف مراکز اقامتی را داشتیم که این باعث افزایش ۱۵ درصدی سطح اشغال شد که این امر مولفه مردمی جریان سفر است. ما در حال ورود به سومین مرحله خدمت رسانی نوروز امسال هستیم که به مناسبت شبهای قدر است. برای این ایام ۳۰ تا ۴۰ درصد مراکز اقامتی رزرو شده است که نشان می‌دهد جمعیت زائرین را خواهیم داشت.
 
حجت‌الاسلام گنابادی‌نژاد در خصوص تمهیدات برگشت زائرین و مسافرین از مشهد نیز گفت: علاوه بر ۱۳ فروردین و عید سعید فطر آمادگی شرایط برگشت را خواهیم داشت. در طول ایام نوروز تمام کسانی که از ظرفیت عمومی جاده‌ای استفاده می‌کنند پیشنهاد شده تا بلیط برگشت خود را تهیه نمایند. استقرار نمایندگان حمل و نقل جاده‌ای را در مشهد داریم که اکثر مدیران کل و یا نمایندگان مدیرکل استان‌ها در مشهد هستند تا برگشت مسافرین استان‌های خود را مدیریت داشته باشند.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگار مشهد رخداد در مورد مصرف حامل‌های انرژی نیز اظهار کرد: از ۱۵ اسفند تا ۸ فروردین روزانه ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین و در کل زمان طرح ۱۹۳ میلیون لیتر بنزین مصرف شده است که رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل در سطح استان را داشته ایم.
 
یوسف بیدخوری، معاون گردشگری، سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی نیز با بیان اینکه مدت ماندگاری مسافر و زائر در مشهد ۳ شب است، عنوان کرد: در ایام طرح در بقاع متبرکه و حسینیه ها ۵۴۸ هزار و ۴۸۹ هزار نفر اقامت داشتیم که ۷۵ درصد ظرفیت این اماکن اشغال شده است.
 
وی در خصوص اقامتگاه های بوم گردی نیز توضیح داد: اقامتگاه های بوم‌گردی سابقه زیادی ندارند و بیشتر در روستاها و دور از شهر هستند. در سطح استان ۱۶۴ اقامتگاه وجود دارد که امسال شاهد اشغال ۲۵ درصدی در این اماکن بودیم.
 
مهدی یعقوبی، معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری مشهد نیز گفت: برای این ایام ۱۶ هزار پارک دائم و ۵ هزار پارک موقت در محدوده حرم مطهر به ظرفیت پارکینگ‌های سطح شهر اضافه کرده‌ایم.
 
وی تاکید کرد: در روزهای ۱۰، ۱۲ و ۱۴ فروردین ماه از ساعت ۱۴ تا اذان صبح محدودیت تردد خودروهای شخصی به محورهای منتهی به حرم مطهر با هماهنگی پلیس راهور را داریم. همچنین در شب‌های قدر از اذان مغرب تا پایان مراسم شبهای قدر در حرم مطهر ناوگان اتوبوسرانی و مترو رایگان خواهد بود.
 
یعقوبی در خصوص مراکز اسکان نیز توضیح داد: ۴۱ مرکز اسکان اضطراری در بوستان زائر پذیر غدیر اضافه کردیم. تا ۹ فروردین ۴۳ هزار نفر شب در بوستان غدیر و ۱۰ هزار نفر در مراکز اسکان اضطراری، استفاده کرده‌اند. همچنین امسال ۱۲ جایگاه برای عرضه ارزاق عمومی در اطراف حرم مطهر جانمایی شد و ۱۸۴ جشمه سرویس بهداشتی در اطراف حرم اضافه گردید.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر